»
Aktualizácia stránky

Za posledné dva roky prebehli daňové zákony a zákony sociálneho zabezpečenia v Rakúsku mnohými zmenami. Z časových dôvodov nebolo možne aktualizovať údaje na stránke. Momentálne všetky údaje na stránke zodpovedajú aktuálnemu zneniu rakúskych daňových zákonov. Aktualizované sú aj formuláre ohľadom daní a sociálneho zabezpečenia.

Najdôležitejšie zmeny:

Daňové informácie

Daňové bonusy

Rodinné prídavky v AT a ich výška v roku 2024

Dodatočné zmeny v rodinných prídavkoch v Rakúsku pre roky 2020/2021

Dodatočné zmeny v rodinných prídavkoch v Rakúsku pre roky 2020/2021 – podpora pre poberateľov rodinných prídavkov počas Corona krízy.

 

V marci 2020 bol v Rakúsku založený fond pre núdzové situácie v rodine (Familienhärtefonds), ktoré vznikli v dôsledku sťažených rodinných situácií počas pandémie Covidu 19. Pôsobenie fondu bolo stanovené do marca 2021 a dodatočne predlžené do júna 2021.  O akú podporu ide:

  1. Rodinné prídavky boli automaticky schválené a vyplatené všetkým poberateľom rodinných prídavkov do marca 2021 a to bez nutnosti predloženia akýchkoľvek dokladov, ktoré sa nebudú predkladať ani dodatočne. Pôvodne to platilo len do septembra 2020, ale v dôsledku ťažkej pandémie Covidu 19, bolo vyplácanie prídavkov predĺžené do marca 2021.
  2. Nárok na automatické priznanie a vyplatenie rodinných prídavkov do marca 2021 má každý, kto mal od marca 2020 do februára 2021 najmenej jeden mesiac zákonný nárok na rodinné prídavky.  To znamená že do marca 2021 majú nárok na automatické vyplatenie prídavkov všetci, ktorí napríklad:
  • Ukončili živnosť, respektíve zamestnanie, v Rakúsku po 01.03.2020 t.z. 02.03.2020 a neskoršie. Keďže mali nárok na prídavky aj za marec 2020, majú automaticky vyplatené prídavky do marca 2021.
  • Ak dieťa ukončilo strednú školu alebo štúdium na vysokej škole v roku 2020, prídavky sú priznané a vyplatené až do marca 2021.
  • Ak niekto pracoval v Rakúsku len časť obdobia od marca 2020 do marca 2021 a požiada o rodinné prídavky, tie mu budú vyplatené automaticky až do marca 2021, bez ohľadu na to, ako dlho pracoval v Rakúsku. Stačí ak mu na nich vznikol nárok aspoň za jeden mesiac v uvedenom období.
  • V prípade, že už niekto oznamoval finančnému úradu, že mu zanikol nárok na prídavky, tie budú napriek tomu vyplatené resp. ponechané.

Všetci, ktorí teraz dostali vyplatené prídavky do marca 2021, aj keď na nich nemali mať pôvodne nárok, môžu ostať pokojní. Vyplatenie prídavkov je v súlade zo zákonom a nebudú sa vracať a ani predkladať žiadne podklady. Tí, ktorým ešte prídavky ešte neboli vyplatené, ich dostanú v najbližšom období. 

2021-08-01

Zmena v paušálnych výdavkoch podnikateľa v Rakúsku

Basispauschalierung / Klienunternehmerpauschalierung

Basispauschalierung

Väčšina drobných podnikateľov v Rakúsku si uplatňuje výdavky z podnikania paušálne. Paušálne výdavky sú vo výške 12% resp. 6% pri istých druhoch živnosti. Tak je to aj u opatrovateľskej činnosti, kde si môžu živnostníci uplatniť výdavky paušálom vo výške 12%.

Popri paušálnych výdavkoch si ale môžu uplatniť aj niektoré skutočne výdavky ako výdavky za príjem tovaru, surovín, polotovarov, výdavky na zákonne poistenie, mzdové náklady a pod.

Novinkou od roku 2018 ale je, že je možné odrátať aj výdavky na cestovanie, čo sú pravidelne výdavky živnostníkov pracujúcich v Rakúsku na Turnus ako sú opatrovatelia/-ky.

Cestovné výdavky je možné uplatniť spolu s paušálnymi len za presne určených podmienok. Na vystavenej faktúre je potrebné mať uvedenú presnú výšku príspevku na cestovanie a od vodiča, ktorému je zaplatené za dopravu, potvrdenie o výdavku na tú istú sumu. Vo väčšine prípadov to nie je problém, pretože na faktúrach má veľa živnostníkov-opatrovateľov uvedený príspevok na cestu, akurát je potrebné si odkladať aj potvrdenia od šoférov. Takýto kombinovaný odpis zníži výšku poistenia aj o niekoľko stoviek za kal. rok. Pri výške výdavkov na dopravu vo výške 1.000eur sa zníži poistenie za daný rok o ca. 260eur. Čím vyššie výdavky na dopravu, tým väčšie zníženie poistenia.   

Do úvahy je ale potrebné brať aj to, že nie každý pracovník finančného úrady je oboznámený s touto zmenou a preto bude potrebné si tieto výdavky obhájiť, resp. ak Vám ich vyškrtnú podať odvolanie. To ale nie je až také komplikované, keďže ich stačí upozorniť na znenie zákona a daný paragraf ($17 EstG 1988). Je potrebné mať za každý kalendárny rok spravené zúčtovanie príjmu –  Einnahmen - Ausgaben Rechnung, výpočet obratu a základu dane. Je to v podstate povinnosť podnikateľa a v prípade kontroly sa stále predkladá kontrolnému orgánu.

Kleinunternehmerpauschalierung - nové od 01.01.2020

Od roku 2020 sa zaviedol pre drobných podnikateľov aj nový paušál vo výške 45% pre firmy zaoberajúce sa výrobou a vo výške 20% pre firmy poskytujúce služby, kde patrí aj opatrovanie - Personenbetreung. Podmienkou na uplatnenie je, že obrat firmy nesmie prekročiť sumu 35.000eur. Jednorazové prekročenie obratu do 40.000eur nie je prekážkou na uplatnenie paušálu, ak v predchádzajúcom roku nebol limit 35.000eur prekročený. Takisto podnikanie nesmie byť v danom kal. roku ukončené a ani prerušené.

Z toho vyplýva, že drobný podnikateľ  má dve možnosti uplatnenia paušálnych výdavkov. Buď Basispauschalierung, alebo Kleinunternehmerpauschalierung. Pre niekoho bude výhodnejšie Basispauschalierung t.z. odpočet 12%  + výdavky na dopravu, alebo Kleinunternehmerpauschalierung vo výške 20%, kde sa ale výdavky na dopravu už nedajú odpísať. 

2021-01-12

Zmena štruktúry finančného úradu v Rakúsku od.01.01.2021

Od 01.01.2021 sa zmenila štruktúra finančného úrad v Rakúsku.  Finančné úrady boli do 31.12.2020 rozdelené podľa územných celkov a každý fungoval samostatne. Od 01.01.2021 je už len jeden finančný úrad pre celé Rakúsko. Jednotlivé pobočky ale zostali zachované ako predtým. Dôležitou zmenou ale je, že všetky písomnosti, žiadosti, aj žiadosti o rodinné prídavky, daňové priznania sa zasielajú už len na jednu poštovú adresu:

Finanzamt Österreich, Postfach 260, 1000 Wien

Takisto je už aj pre informácie dostupné len jedno tel. číslo: +43 50 233 233,  to už bolo ale aj v roku 2020.

Jednotlivé pobočky finančného úradu je možné navštíviť len po dohodnutí presného termínu.

Spôsoby kontaktu pre jednotlivé prípady sú uvedené tu:  Kontakt z Finančným úradom.

Najlepšie je samozrejme mať zriadený prístup na FinanzOnline a kominikovať z Finančným úradom elektronicky. 

2021-01-12

Zmena výšky dane v Rakúsku

V júli 2020 bola v Rakúsku odhlasovaná zmena výšky dani pri príjme medzi 11.000eur a 18.000eur. Daň sa znížila z 25% na 20%. Daň bola znížená so spätnou platnosťou ku 01.01.2020.

Nižšia daň bude podnikateľom a firmám uplatnená v daňovom priznaní za rok 2020.

Zamestnancom bola ale do Júla 2020 sťahovaná daň vo výške 25%. Zamestnávatelia mali povinnosť, najneskôr do Septembra 2020 rozdiel v dani poukázať na účet zamestnanca prostredníctvom jeho mzdy. Ak niekto medzitým prácu v Rakúsku ukončil, bude mu daň nanovo prepočítaná, ak podá za rok 2020 daňové priznanie.

Kompletné daňové infomácie nájdete tu:  Dane v Rakúsku

2021-01-10

Je Sachbezug(vecná dávka) príjem podnikateľa v Rakúsku?

V prvom rade je potrebne objasniť, čo je to vlastne Sachbezug.  Sachbezug je vecný (nepeňažný) príjem zamestnanca. Ak zamestnancovi poskytne zamestnávateľ  napr. bezplatné ubytovanie a stravu, zamestnanec získa isté zvýhodnenie od zamestnávateľa – nepeňažný prijem. Jednotlivé výhody poskytnuté zamestnávateľom sa ale pripočítavajú k príjmu zamestnanca ako peňažný prijem. Peňažnú výšku týchto poskytnutých výhod stanovuje v Rakúsku zákon – Sachbezugswerteverordnung.  Zákon sa ale týka pracovného vzťahu zamestnávateľ-zamestnanec.

Väčšina opatrovateľov  ale vykonáva v Rakúsku opatrovateľskú činnosť - Personenbetreuung- na živnosť. Živnostník si odmenu za svoje služby dohaduje so svojím klientom. Za svoje služby môže požadovať ľubovoľnú sumu, na ktorú sám ohodnotí svoju prácu. Samozrejme, aby mohol vykonávať svoju prácu, musí si nájsť aj klienta, ktorí z jeho požiadavkami bude súhlasiť resp. musia nájsť spoločnú dohodu, čo sa týka odmeny za poskytnuté služby, spôsob vykonávania práce a pod. Opatrovateľ musí samozrejme dodržať zákonom stanovené povinnosti pri poskytovaní opatrovateľských služieb, ktoré mu stanovuje zákon. V rámci toho je najlepšie, ak sú podmienky odmeny za poskytnuté služby uzatvorené zmluvne- nie je to ale povinnosť. Je to ale nevyhnutné napr. pri žiadosti o rod. prídavky v rakúsku a pod. , kde sa musí zmluva predkladať finančnému úradu.

Rozdiely medzi zamestnaním a živnosťou som z dávnejšie popísal  tu:

Právomoci, oprávnenia a povinnosti opatrovateľov v Rakúsku

Je teda jasné, že ak si živnostník v rakúsku dohaduje svoju odmenu za svoju prácu sám, nie je povinní automaticky priznávať do prijmú niečo, čo sa naň nevzťahuje, keďže zákon o vecných príjmoch - Sachbezugswerteverordnung sa týka zamestnaneckého pomeru a nie živnostenskej činnosti.  

V roku 2008 Rakúsko oficiálne umožnilo vykonávanie opatrovateľskej činnosti v Rakúsku a zverejnilo aj odporúčanie ohľadom príjmu resp. ako si počítať príjmy a odrátavať výdavky.  Odporúčanie z roku 2008 bolo aktualizovane k dátumu 01.01.2021 resp. staré odporúčanie bolo odkopírované a uvedený nový dátum. Odporúčanie nájdete tu:   Personenbetreuung

V tomto odporúčaní sú už uplatnené nové paušálne výdavky platne od roku 2020 - Klienunternehmerpauschalierung

Podotýkam, je to len odporúčanie, nie zákon a ani nariadenie. Viac ako toto odporúčanie, je potrebné sa riadiť znením zákona, pretože aj toto odporúčanie je neúplne a dosť zavadzajúce pre tých, ktorí nepoznajú znenie zákonov. Tie sa za ten čas dosť zmenili.

Požiadal som aj finančný úrad o vyjadrenie k týmto vecným príjmom v rámci opatrovateľskej činnosti vykonávanej na živnosť. Keďže v podstate ani nevedeli o čo ide, bolo im zaslané ich odporúčanie, ktoré zverejnili pre opatrovateľskú činnosť vykonávanú na živnosť- Personenbetreuung. Vyjadrenie finančného úradu je, že je to len odporúčanie. Uplatňovanie vecných príjmov je u živnostníkov s cieľom pokryť náklady spojené so spoločným využívaním životného priestoru a potrebného stravovania.  Pričom ale objasnili, že zákon o vecných príjmoch sa týka výlučne zamestnaneckého pomeru.

Zhrnutie:

Sachbezug teda nie je príjmom opatrovateľa, pracujúceho v Rakúsku na živnosť, pokiaľ to sám takto nechce, resp. si to nedohodne so zmluvným partnerom, ktorým je v podstate pacient, alebo zastupujúca osoba, z ktorou sa zmluva podpisuje. Všetky platové podmienky si opatrovateľ dohaduje s pacientom resp. zastupujúcou osobou.

Ak si to niekto nevie obhájiť pred finančným úradom a chce si to dať radšej do príjmu, má možnosť si uviesť namiesto plnej sumy 196,20Eur, len sumu za stravu, čo prestavuje 8/10 z celkovej sumy, teda – 156,96Eur. Dôvodom je to, že od roku 2018 sa zmenil zákon a pre Sachbezug ohľadom bezplatného ubytovania platí: 

 - Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi bezplatné alebo lacnejšie ubytovanie (byt, izbu), na ktoré sa nevzťahujú životné záujmy zamestnanca a ubytovacia jednotka je do 30m2,neuplatnuje sa žiadny Sachbezug.

 - Ak je poskytnuté ubytovanie vo veľkosti od 30m2 do 40m2, znižuje sa Sachbezug o 35%, ak ubytovanie v blízkosti pracoviska poskytuje ten istý zamestnávateľ najviac na dvanásť mesiacov.

V každom prípade sa každý prípad posudzuje zvlášť a živnostník – v našom prípade opatrovateľ- musí sám zhodnotiť, aké sú podmienky v mieste výkonu práce, čo všetko má k dispozícii a v akom rozsahu, a v prvom rade, či si klient uplatňuje aj výdavky vo vlastnom daňovom priznaní za poskytnuté bezplatné ubytovanie a stravu. Ak sa klient rozhodne, že výdavky za poskytnuté bezplatné ubytovanie a stravu bude znášať sám a ani nemá v pláne si uplatňovať tieto výdavky v daňovom priznaní, nie je vôbec potrebne, si navyšovať prijem o vecné dávky - Sachbezüge.

2021-01-10

Zmena výšky rodinných prídavkov a daňových bonusov v Rakúsku od 01.01.2021

Zmena výšky daňových bonusov a rodinných prídavkov v Rakúsku na rok 2021

Štatistický úrad európskej únie vydal 01. Júna 2020 nové indexy ohľadom výšky životnej úrovne krajín EU.  Podľa toho sa mení opätovne od. 01.01.2020 aj výška daňových bonusov v rakúsku a tiež výška rodinných prídavkov, ktoré sa upravujú podľa zákona – Anpassungsverordnung z roku 2019, podľa životnej úrovne krajiny, kde dieťa žije. Index životnej úrovne vydáva pravidelne európska únia a tento index používa Rakúsko na výpočet koeficientu zníženia nižšie uvedených rodinných dávok a daňových bonusov. Životná úroveň na Slovensku je momentálne na úrovni 79,9% (pred rokom to bolo 68,00%) priemeru európskej únie. Na rok 2021 sa teda upravuje koeficient  na 0,711 (predtým 0,641) t.z. že pre Slovákov sa budú vyplácať dávky a bonusy vo výške 71,10 z celkovej výšky dávok. Slováci si týmto polepšili o niekoľko percent.  Zákon platí od 01.01.2021 pre rodinné prídavky a aj daňové bonusy. Rakúsko vydalo uznesenie o úprave dávok 29. Septembra 2020.

 

Výška rod. prídavkov na rok 2021:

Vek dieťaťa

Suma za mesiac

Po znížení koeficientom

od narodenia

114,00 Eur

81,05  Eur

od 3 rokov

121,90 Eur

86,67  Eur

od 10 rokov

141,50 Eur

100,61 Eur

od 19 rokov

165,10 Eur

117,39 Eur

Príplatok pre značne postihnuté dieťa (stupeň postihnutia musí byť min. 50% a dieťa nesmie byť v stave, aby sámeho seba vedelo uživiť – potvrdenie o postihnutí dieťaťa vystavuje odborný lekár na formulári E407)

155,90 Eur

 110,84 Eur

Znižuje sa aj daňový bonus na dieťa, ktorý je vo výške 58,40 Eur. Suma po znížení je 41,52 Eur.

 

Odpočítateľne daňové Bonusy na rok 2021

Familienbonus Plus

Familienbonus Plus do 18. roka veku dieťaťa:  1.500eur ročne  - pre Slovákov po znížení:  1.066,56eur

Familienbonus Plus po 18. roka veku dieťaťa: 500eur ročne– pre Slovákov po znížení: 355,56eur

Alleinverdienerabsetzbetrag a Alleinerzieherabsetzbetrag

Bonus pri jednom dieťati  494,00EUR– sa znižuje pre Slovákov na 351,23 Eur

Bonus  pri dvoch deťoch 669,00Eur - sa znižuje na  475,66 Eur

Bonus  pri troch deťoch 889,00 Eur– sa znižuje na 632,08 Eur

Na každé ďalšie dieťa sa bonus zvyšuje o 220,00 Eur  - po znížení koeficientom sa znižuje na 156,42 Eur.

Kindermehrbetrag vo výške 250,00eur sa znižuje pre Slovákov na 194,50eur na každé dieťa.

2021-01-03

Výmena daňových informácií v rámci EÚ / zdaňovanie nemocenských dávok, dôchodkov v Rakúsku

Jednotlivé štáty EÚ sa dohodli na dodržiavaní užšej spolupráce pri výmene informácii pri príjme fyzických osôb a zdaňovania príjmov t.z. že rakúske finančné úrady majú prístup k príjmov fyzických osôb v iných krajinách. Týka sa to príjmov zo závislej činnosti t.z. zamestnaneckého pomeru, z podnikania, príjmov zo životných poistiek, dôchodkov a majetkových príjmov.  V rakúskom daňovom priznaní sa preto musia uvádzať aj tieto príjmy, ak sa žiada o neobmedzenú daňovú povinnosť v rakúsku, kde si daňovník uplatňuje nezdaniteľný príjem vo výške 11.000eur. V tom prípade sa musia v rakúskom daňovom priznaní uvádzať aj príjmy zo Slovenska a iných krajín EU. V prípade obmedzenej daňovej povinnosti ma fyzická osoba v rakúsku možnosť nezdaniteľného príjmu len vo výške 2.000eur a preto dochádza k dodatočnému zdaneniu príjmov v rakúsku. V tom prípade sa príjmy z iných krajín v Rakúsku neuvádzajú.

Slováci z rakúskymi živnosťami sú automaticky zaradzovaný do neobmedzenej daňovej povinnosti v Rakúsku. Tí  nemusia spravidla žiadať o neobmedzenú daňovú povinnosť.  U Slovákov pracujúcich v rakúsku ako zamestnanci, sa musí žiadať o neobmedzenú daňovú povinnosť v rámci podania daňového priznania prostredníctvom na to určeného formuláru. K tomu ale musia byť aj splnené podmienky podľa §1 Ods.4 EstG 1988. Podmienky sú:  minimálne 90% z celkový príjmov musia byť dosiahnuté v Rakúsku, prípadne príjem z iných štátov nesmie prevyšovať sumu 11.000eur. Príjmy z krajiny trvalého bydliska sa dokladujú na formulári E9, ktorý je na stiahnutie na stránke rakúskeho finančného úradu a potvrdzuje ho daňový úrad na Slovensku.  Príjmy z iných krajín ako aj príjmy vyplatené ako napr. dávky v nezamestnanosti sa uvádzajú v prílohe k rakúskemu DP.

Oproti Slovensku sa v rakúsku započítavajú k zdaniteľným príjmom aj príjmy:

nemocenské dávky, dávky v nezamestnanosti, dôchodky  - všetko sa považuje za príjem zo závislého pomeru-zamestnania.

Tieto dávky dosiahnuté na Slovensku sa musia uvádzať v rakúskom daňovom priznaní resp. v prílohách na to určených, ako som už uviedol vyššie. Hlavne u Slovákov pracujúcich v rakúsku na zamestnanecký pomer sa tieto príjmy dôsledne kontrolujú finančným úradom a to oveľa častejšie ako v minulosti, keďže zamestnanci majú možnosť dosiahnuť často veľmi vysoké daňové preplatky.   

Poznámka: Všetky tieto dávky (nemocenské dávky, dávky v nezamestnanosti, dôchodky),  dosiahnuté v rakúsku v rámci zamestnaneckého pomeru, sa v rakúskych daňových priznaniach nemusia uvádzať, pretože ich úrady automaticky zasielajú na finančný úrad, kde sa v rámci podanej žiadosti o prepočet dane (Antrag auf Arbeitnehmerveranlagung), automaticky pričítajú k príjmu.

 

Živnostníci v Rakúsku si ale tieto prijmi musia uvádzať v daňovom priznaní  a to rôznymi spôsobmi:  buď pripočítaním príjmu v ročnom zúčtovaní  pri výpočte obratu -  nemocenské dávky, alebo číselným označením v daňovom priznaní – dávky v nezamestnanosti, dôchodky...

Živnostníci si nemocenské dávky ako aj príjem z podpory pri dlhodobej chorobe musia povinne zarátať do ročného obratu, pretože tieto príjmy poisťovňa u živnostníkov nezasiela na finančný úrad ako u zamestnancov. Tieto príjmy sa považujú za prijem z podnikania. Keďže si daňovník znižuje základ dane o poistné, príjmy dosiahnuté na základe toho poistenia sa v rakúsku považujú za príjem z podnikania. Dôchodky a vyplatené dávky v nezamestnanosti v rakúsku živnostník označuje číselne v daňovom priznaní, podľa počtu príjmov.

2021-01-03

Zmrazenie daňových čísel v Rakúsku

Finančný úrad od 4.Júla 2020 zmrazil všetky daňové čísla v Rakúsku. Pre daňovníkov to znamená, že všetky daňové čísla, ktoré boli v daný deň aktuálne platné, zostávajú navždy v platnosti a už sa nebudú meniť pri zmene príslušnosti v dôsledku zmeny pôsobiska resp. zmeny miesta vykonávania živnostenskej činnosti. Od 01.01.2021 sa je naplánovaná zmena štruktúry finančného úradu v Rakúsku a už sa nebude posudzovať daňovník podľa miestnej príslušnosti, ale vznikne jeden Finančný úrad pre celé Rakúsko s príslušnými pobočkami.

Zlúčenie zdravotných poisťovni v Rakúsku

Od 01.01.2020 došlo v Rakúsku k zlúčeniu viacerých poisťovni. Pre živnostníkov bola vytvorená nová poisťovňa SVS – Sozialversicherung der Selbständigen a to zlúčením živnostenskej poisťovne SVA  der gewerblichen Wirtschaft a poisťovne pre poľnohospodárov - Sozialversicherungsanstalt der Bauern. Došlo samozrejme k zmene emailových adries. Telefónne číslo je jednotné pre všetky spolkové krajiny, kde dostanete všetky potrebné údaje ohľadom vášho poistenia – +43 50 808 808.

U zamestnancov došlo k zlúčeniu deviatich poisťovni a bola vytvorená jedna Österreichische Gesundheitskasse – ÖGK. Pobočky ale ostávajú v každej spolkovej republike a volajú sa podľa miesta svojho pôsobenia ako napr. Österreichische Gesundheitskasse Wien, Tirol, NÖ, OÖ…. Emaily boli takisto zmenené a čiastočne aj telefónne čísla.

Úprava/Zníženie rodinných prídavkov a daň. bonusov v Rakúsku od 01.01.2019

Nariadenie o prispôsobení rodinných prídavkov a daňových bonusov – Anpassungsverordnung

Od 01.01.2019 pristúpilo Rakúsko k úprave rodinných prídavkov a daňových bonusov podľa životnej úrovne krajiny, v ktorej dieťa žije resp. zdržiava sa a na ktoré vnikol nárok na základe práce rodičov dieťaťa v Rakúsku. Zavedenie tohto nariadenia nepostihlo len rodinné prídavky - Familienbeihilfe, ale aj daňové bonusy ako Alleinverdiener- a Alleinerzieherabsetzbetrag, Familienbonus Plus, Unterhaltsabsetzbetrag, Kindermehrbetrag, Kinderabsetzbetrag.  

Dávky sa prispôsobili resp. znížili na základe indexu životnej úrovne, ktorý je pre jednotlivé krajiny pravidelne určovaný štatistickým úradom Európskej únie – naposledy určený 01.06.2018. Uvádzam indexy vybraných krajín:  

Index priemernej životnej úrovne EÚ je 100, vypočítaný na základe cien, spotreby domácností, nepriamych daní a ďalších ukazovateľov. Index životnej úrovne Rakúska je 106, Nemecka 103, Slovenska 68 – ďalšie krajiny: Bulharsko 47, Česko 65.7, Poľsko 53.60 , Rumunsko 52.30, Maďarsko 59.60, Švajčiarsko 161.20, Anglicko 121.60, Grécko 84.10

Slovensko teda dopadlo ešte relatívne dobre oproti iným východoeurópskym krajinám. Podľa životnej úrovne bol vypočítaný koeficient prispôsobenia dávok.

Koeficient zníženia dávok:

Slovensko koeficient – 0,641, Bulharsko 0,450, Rumunsko 0,493, Maďarsko 0,562, Česko 0,619.

To znamená, že Slovákom sa znižujú rodinné prídavky a bonusy o 35,9%, keďže majú nárok len na 64,1% z celkových dávok.

Znižujú sa nielen rodinné prídavky – Familienbeihilfe, ale aj bonus na deti – Kinderabsetzbetrag, ktorý je automatický vyplácaný k rodinným prídavkom.

Rodinné prídavky po znížení: (všetky znížené sumy platia len pre Slovákov pracujúcich v Rakúsku, ktorích detí žijú na Slovensku).

Vek dieťaťa

Suma za mesiac

Po znížení koeficientom

od narodenia

114,00 Eur

73,08 Eur

od 3 rokov

121,90 Eur

78,14 Eur

od 10 rokov

141,50 Eur

90,70 Eur

od 19 rokov

165,10 Eur

105,83 Eur

Príplatok pre značne postihnuté dieťa (stupeň postihnutia musí byť min. 50% a dieťa nesmie byť v stave, aby sámeho seba vedelo uživiť – potvrdenie o postihnutí dieťaťa vystavuje odborný lekár na formulári E407)

155,90 Eur

 99,93 Eur

Znižuje sa aj daňový bonus na dieťa, ktorý je vo výške 58,40 Eur. Suma po znížení je 37,43 Eur.

 

Bonusy pre samoživiteľov detí a rodín – Alleinverdienerabsetzbetrag a Alleinerzieherabsetzbetrag:

Doterajšie bonusy:

494,00EUR pri jednom dieťati – sa znižuje na  316,65 Eur

669,00Eur pri dvoch deťoch  - sa znižuje na 428,83 Eur

889,00 Eur pri troch deťoch – sa znižuje na 569,85 Eur

Na každé ďalšie dieťa sa bonus zvyšuje o 220,00 Eur  - po znížení koeficientom sa znižuje od 01.01.2019 na 141,02 Eur.

 

Kindermehrbetrag:

Výška bbonusu vo výške 250eur sa znižuje na sumu 160,25eur

Familienbonus PLUS

Mesačné zníženie dane o 125,00 Eur sa znižuje na 80,13 Eur. Ročne zníženie dane o 1.500,00 Eur sa znižuje na 961,50 Eur.

 

Či je tento zákon v súlade s európskymi právnymi predpismi, určí až Európska komisia. Až potom sa uvidí, či Rakúšania budú dávky spätne doplácať, ale sa budú meniť a prispôsobovať európske právne predpisy, ktorých zmeny musia samozrejme odsúhlasiť aj krajiny, ktorých občanov pracujúcich v Rakúsku tento zákon najviac postihol.

 

Čítajte aj:

Bonusy a Familienbonus Plus

Rodinné prídavky

 

2020-10-18

Povinnosť elektronickej komunikácie na Slovensku

Je povinná elektronická komunikácia resp. podávanie daňových priznaní na Slovensku pre Slovákov so živnosťou v Rakúsku?

NIE!!! 

Elektronická komunikácia s Finančnou správou od 01.07.2018 je povinná ak:

1 - je fyzická osoba  podnikateľom podľa § 2 ods. 2 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka t.z.:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,

b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,

c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov

d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného

2 - je osobou registrovanou pre daň z príjmov podľa § 49a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.  

  • Zahŕňa povinnosť registrácie na základe podnikania na Slovensku resp. povinnosť platenia dane na Slovensku a pod. (musí mať pridelene DIČ)

Ak aspoň jedna z týchto dvoch podmienok nie je splnená, tak od 1.7.2018 sa na takúto osobu elektronická komunikácia nevzťahuje.

Ak teda nemáte živnosť v SR, tak sa na Vás elektronická komunikácia od 01.07.2018 nevzťahuje a daňové priznanie môžete podávať naďalej v papierovej forme.

Zníženie penzijného poistenia pre živnostníkov v dôchodcovskom veku

Pre  živnostníkov v dôchodcovskom veku, ktorí napriek nároku na dôchodcovské dávky o tieto nepožiadali,  platí od roku Januára 2017 úľava na penzijnom poistení vo výške 50% ich mesačných platieb. Poistencovi sa ale do penzie započítava plná suma poistenia, keďže tých ďalších 50%  za poistenca uhrádza penzijný fond. So spätnou platnosťou boli od Januára 2017  živnostníkom vrátené už uhradené platby poistného v penzijnom poistení vo výške 50% ich platieb. Táto úľava je možná max. po dobu troch rokov.  

Pre živnostníkov, ktorí nepodávajú daňové priznanie v rakúsku je mesačná platba v penzijnom poistení pre rok 2018 vo výške € 121,04 t.z.  mesačná úľava je vo výške 60,52eur. Pre tých, ktorí podávajú daňové priznanie v Rakúsku, je výška úľavy podľa ich mesačnej platby, ktorá je spravidla vyššia. 

Z toho dôvodu je už teraz potrebné prehodnotiť okamžité podanie žiadosti o dôchodok, ak naň vznikne nárok. Od dátumu podania žiadosti o dôchodok zaniká nárok na túto úľavu.  Ak bude teda dôchodcovská mesačná dávka nižšia ako vyššie spomenutá úľava, je lepšie o dôchodok nepožiadať a po dobu troch rokov platiť polovičné poistné do penzijného poistenia. Ak sa stane, že dôchodcovská dávka by bol vyššia, je potrebné požiadať o dôchodok, pretože dôchodok sa spätne nevypláca a nevyplatené dávky prepadnú.  Výška dôchodku sa dá vypočítať podľa ročných vymeriavacích základov a podľa dĺžky platenia poistného.  Pre výpočet ma kontaktujte-platí pre klientov.

Čítaj:

Penzijné poistenie

Zdaňuje sa podpora pri dlhodobej chorobe?

Keďže ešte mnohí živnostníci v Rakúsku majú stále nezrovnalosti s tým, či aj podpora pri dlhodobej chorobe podlieha zdanieniu, tak potvrdzujem, že aj podpora pri dlhodobej chorobe jednoznačne podlieha zdaneniu a musí sa zahrnúť do príjmu podnikateľa ako zdaniteľný príjem.

Keďže je daňové obdobie, nie je čas na presné výklady paragrafov, ktoré to objasňujú, ale aspoň priložím link Sociálnej poisťovne, kde upozorňujú poistencov na to, že príjem z uvedenej podpory podlieha zdanieniu. Čitajte úplne posledný odsek na tejto stránke SVA:  Klikni TU.

 

2017-01-25

Čitajte ďalej:

Podpora pri dlhodobej chorobe

Zmeny v nemocenskom pripoistení

Výška poistného v nemocenskom pripoistení sa zvyšuje od 1.1.2017 na 30,77eur.

Dôležité zmeny sa ale týkajú vyplácania nemocenských dávok. Mení sa spôsob vypočítavania dennej nemocenskej dávky, ktorá bol v roku 2016 ešte 29,33eur. Minimálna výška nemocenských dávok, bez ohľadu na vymeriavací základ podnikateľa, sa ruší. Od 01.01.2017 sa bude vypočítavať z vymeriavaciemu základu podnikateľa v zdravotnom poistení, vypočítaného z jeho príjmu. Dôvodom je veľký nárast poberateľov nemocenských dávok, na základe čoho sa dostal systém nemocenských dávok do mínusových hodnôt.  Podnikateľ má nárok  na dávku vo výške 60% jeho denného vymeriavacieho základu.  Minimálny vymeriavací základ v zdr. poistení je pre rok 2017 vo výške 425,70eur. Z toho vyplývajú denné nemocenské dávky vo výške 8,51eur. Keďže ešte v roku 2016 bola stanovená minimálna denná dávka vo výške 29,33eur, je to veľká zmena pre poberateľov nemocenských dávok.

Minimálna denná nemocenská dávka vo výške 8,51eur sa týka podnikateľov, ktorí nepodávajú daňové priznanie v Rakúsku a platia minimálne odvody. Tí, ktorí ho podávajú, budú mať vypočítané nemocenské dávky podľa svojho skutočného príjmu.

Príklad:

Podnikateľ mal v roku 2014 príjem vo výške 10.000eur (zisk/základ dane po odrátaní výdavkov) a zaplatil na poistnom za daný kalendárny rok 3.000eur. Ročný vymeriavací základ je 13.000eur. Denný VZ z toho je 36,11eur. Nemocenská dávka na rok 2017 je 60% z tejto sumy t.z. 21,66eur.

Pre výpočet nemocenských dávok na daný kalendárny rok je smerodajný vymeriavací základ v zdravotnom poistení spred troch rokov t.z. tak ako aj na výpočet odvodov v aktuálnom roku.

Kompletné informácie o nemocenskom pripoistení nájdete tu:

Nemocenské pripoistenie

2017-01-08

Ako postupovať s formulármi E411 a E401

To je ďalší problém pri vybavovaní prídavkov v Rakúsku, pretože už dlhé roky sa nepostupuje v súlade s európskymi nariadeniami, ale dosť chaoticky. Najskôr dlhé roky Úrady práce na Slovensku potvrdzovali formuláre bez problémov každému, kto im ich doniesol (čo ale nemali robiť). Teraz si žiadajú, aby im žiadateľ doniesol už opečiatkované formuláre rakúskym finančným úradom, až tak im ich potvrdia. To je ale skutočne veľmi divná požiadavka a veľmi ťažko realizovateľná pre mnohých žiadateľov o prídavky v Rakúsku.

Vykonávacie nariadenie (ES) Európskeho parlamentu a rady 987/2009 stanovuje presné postupy pri vykonávaní základného nariadenia (ES) č. 883/2004, ktorý stanovuje, kedy vzniká nárok na rodinné dávky v krajinách EU, ak niekto pracuje v inej krajine, ako je krajina jeho trvalého bydliska a ako postupovať v týchto prípadoch.

Čo sa týka formulárov E411 a E401, žiadateľ podá žiadosť o rodinné prídavky príslušnej inštitúcií  v krajine, pod ktorého právne predpisy patrí t.z. kde je poistený.  V našom prípade ide o Finanzamt v Rakúsku. Inštitúcia preskúma žiadosť  a ak dospeje k názoru, že žiadateľ ma prednostné právo na prídavky u nich, tak ich vyplatí v plnej výške, podľa predpisov platných v danej krajine. Na posúdenie spravidla potrebuje tiež overiť, či nevznikol nárok na prídavky v krajine trvalého bydliska dieťaťa . Na to slúži formulár E411.

E411

Tento formulár zašle príslušný úrad, kde bola podaná žiadosť o prídavky (v našom prípade Finanzamt v Rakúsku), na príslušný úrad do krajiny trvalého bydliska žiadateľa a dieťaťa (Slovensko). Slovenská strana posúdi nárok na prídavky na Slovensku. Ak slovenská strana zistí, že vznikol nárok na prídavky na Slovensku (na základe práce jedného z rodičov na Slovensku), potvrdí poberanie prídavkov na Slovensku a zašle formulár E411 naspäť do Rakúska. Alebo potvrdí, že na Slovensku nevznikol nárok na priznanie rod. prídavkov. Z toho vyplýva, že Formulár E411 slúži na komunikáciu medzi príslušnými inštitúciami jednotlivých krajín EU. Spravidla to už takto funguje.

Ak žiadateľ o rodinné prídavky pripája k žiadosti aj Formuláre E401 a E411, vyplní len časť A t.z. body 1 až 4 a posiela so žiadosťou na finančný úrad. Na finančnom úrade ich opečiatkujú a pošlú priamo na príslušný úrad na Slovensku, kde ich overia, potvrdia a pošlú naspäť na finančný úrad do Rakúska.

Spracovanie žiadosti o rodinné prídavky v Rakúsku je možné urýchliť tak (čo aj odporúčam), že si žiadateľ vyžiada na Úrade práce obyčajné potvrdenie o poberaní, či nepoberaní prídavkov na Slovensku, to dá preložiť do nemčiny a priloží k podkladom, ktoré zasiela do Rakúska.

 

E401

Pri posudzovaní nároku na rodinné prídavky sa musí posúdiť, ktoré osoby pripadajú do úvahy ohľadom posudzovania nároku na rodinné prídavky. Na to slúži formulár E401. Formulár potvrdí žiadateľovi príslušný úrad v mieste bydliska žiadateľa. Spravidla je to obecný úrad príp. magistrát. Prednedávnom to potvrdzoval Úrad práce na Slovensku na základe potvrdenia o bydlisku, ktoré doniesol žiadateľ z obecného úradu. Správny postup ale je:  Vyplniť časť A t.z. bod 1 až 4 a so žiadosťou zaslať na finančný úrad. Finančný úrad požiada o potvrdenie automaticky príslušný úrad na Slovensku.

Rýchlejšia možnosť je, že si žiadateľ dá vystaviť obyčajné potvrdenie o spoločnom bydlisku všetkých spolu posudzovaných osôb žijúcich v mieste bydliska žiadateľa a priloží ku žiadosti o rodinné dávky.  Toto potvrdenie v podstate nahradí formulár E401. Potvrdenie je potrebné preložiť do nemčiny.

 

Formuláre Typu E ako E411 a E401 sa neprekladajú, môžu sa predkladať v materinskom jazyku žiadateľa.

Čítajte tiež:

Rodinné prídavky

Ako sa vyhnúť problémom s prídavkami

Keďže ešte stále vznikajú problémy s vybavovaním rodinných prídavkov v Rakúsku, pokúsim sa objasniť postupy, ktorých by sa mali držať žiadatelia o rodinné prídavky a tiež príslušné úrady, ktoré rozhodujú o priznaní a vyplácaní rodinných prídavkov.  Jedná sa o situáciu, ak jeden z rodičov pracuje v inej krajine EÚ, ako je jeho bydlisko, bydlisko druhého rodiča a bydlisko dieťaťa.

V prvom rade sa posudzuje nárok na prídavky v mieste trvalého bydliska dieťaťa a rodičov.  Posudzuje sa stále situácia(práca)  oboch rodičov a to bez ohľadu na to, či spolu žijú v spoločnej domácnosti, alebo bez ohľadu na to, či sú zosobášený, alebo nie.

Ak pracuje aspoň jeden z rodičov v mieste ich trvalého bydliska(v našom prípade na Slovensku) nárok na prídavky ostáva na Slovensku. Ak druhý z rodičov pracuje napr. v Rakúsku, môže tam požiadať o doplatenie prídavkov do výšky, ako sa vyplácajú v Rakúsku, podľa rakúskych zákonov.  Ak jeden z rodičov nepracuje a druhý  pracuje v Rakúsku, nárok na vyplácanie celých prídavkov sa presúva do Rakúska. O správne posúdenie danej situácie je zodpovedný v prvom rade Úrad práce na Slovensku. Veľakrát sa už stalo, že úrad práce na Slovensku zle posúdil situáciu a to napr. tvrdením ,, ak pracujete v Rakúsku, prídavky Vám budú vyplácať tam´´ príp. ,, ak Vám celé prídavky vyplácajú v Rakúsku, mi Vám ich necháme naďalej pozastavené na Slovensku´´.

Preto je potrebné bezpodmienečne oznámiť Úradu práce každú zmenu v pracovnej činnosti na Slovensku t.z. prípadný koniec, alebo začiatok zamestnania jedného z rodičov dieťaťa, ak druhý  z rodičov pracuje na Rakúsku, odkiaľ poberajú či už celé prídavky, alebo si uplatňujú len doplatenie prídavkov.

Ak rodičovi dieťaťa pracujúcemu v Rakúsku nie je známi pobyt druhého rodiča dieťaťa, úrad práce môže preveriť cez sociálnu poisťovňu, či tam nie je registrovaný ako platca povinného poistenia, ako zamestnanec, alebo ako živnostník a podľa toho má rozhodnúť, či prizná nárok na prídavky na Slovensku, alebo nie.

Ak sa zle posúdi situácia a v Rakúsku sa vyplácali napr. celé rod. prídavky, pričom na základe zamestnania druhého rodiča na Slovensku, sa mali vyplácať v prvom rade na Slovensku v Rakúsku len dorovnať, finančný úrad bude žiadať vrátenie vyplatených prídavkov za celé obdobie, za ktoré boli zle vyplácané a to bez ohľadu na to, ktorá strana urobila chybu. Rakúsky finančný úrad môže poopraviť, či zrušiť svoje rozhodnutie spätne až do 5-tich rokov. V tom prípade sa spravidla musia vrátiť celé vyplatené prídavky naspať a môže sa požiadať len o dorovnanie prídavkov. Mnohý už doplatili na nesprávne rozhodnutia úradov a museli vrátiť prídavky za viac rokov. Potom si mohli požiadať len o dorovnanie.

Článok je zameraný len na uvedené konkrétne situácie, samozrejme vzniká mnoho iných situácií. Každý prípad sa posudzuje individuálne.

Čítajte tiež:

Rodinné prídavky v Rakúsku

2017-01-12


Kedy vzniká v Rakúsku nárok na prídavky do 25 roka života dieťaťa?

Keďže je dosť veľa prípadov, kedy sa poberatelia prídavkov v Rakúsku domáhajú prídavkov do 25. roka života dieťaťa, dovolím si objasniť, prečo vo väčšine prípadov nie je nárok na prídavky až do 25. roka života dieťaťa.  V Rakúsku sa vyplácajú rodinné prídavky do 24 roka života dieťaťa a len s niektorými výnimkami do 25. roka života dieťaťa.  Jednou z výnimiek  je §2 ods.1 pism. j  - Familienlastenausgleichsgesetz 1967.

Nárok na prídavky je pre plnoleté deti, ktoré dovŕšili 25. roka života ak:

- štúdium začalo ešte v roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 19. rok života

- zákonná dĺžka štúdia je min. 10. semestrov

- zákonná dĺžka štúdia nebola prekročená(napr. z dôvodu prerušenia štúdia)

 

Veľa detí nespĺňa prvý bod, hlavne kvôli predlženiu návštevy základne školy z 8  na 9 rokov.

Ďalej je problém druhý bod, keďže si mnohý zle vysvetľujú 10 semestrové štúdium.

Štúdium vysokej školy je ukončené bakalárskou skúškou. Ďalšie štúdium magisterské, inžinierske sa považuje za nové štúdium a nie za pokračujúce štúdium.  O 10 semestrové štúdium sa jedná len vtedy, ak nie je prerušené bakalárskou skúškou.

Čítajte ďalej:

Rodinné prídavky v rakúsku

Zdaňovanie dôchodkov v Rakúsku

Keďže v Rakúsku podliehajú zdaneniu aj prímy, ktoré na Slovensku zdaneniu nepodliehajú, ľahko sa prehliadne skutočnosť, kedy už vznikne povinnosť podávania daňového priznania. V Rakúsku podliehajú zdaneniu okrem iného aj dôchodky, nemocenské dávky, podpora v nezamestnanosti, podpora pri dlhodobej chorobe a pod.

V prípade dôchodku sa jedná o príjem zo závislého pomeru t.z. ako zo zamestnania. Výška dane je štandardne rovnaká pre všetky druhy príjmov (s niektorými výnimkami).

Keďže už veľa živnostníkov v rakúsku poberá aj dôchodky, je potrebné zohľadniť, kedy vzniká u týchto živnostníkov povinnosť podania daňového priznania, aj keď ich príjem zo živnosti nepresiahne sumu 11.000 Eur za kalendárny rok.

V prípade, že daňovník poberá prímy podliehajúce dani (zamestnanci, dôchodcovia) a popri tom ma iné príjmy napr. zo živnosti, pričom súčet príjmov prevyšuje sumu 12.000 Eur za kalendárny rok, je daňovník takisto povinný podať daňové priznanie v Rakúsku.

To znamená, že ak súčet dôchodku a príjmu zo živnosti za kalendárny rok presiahne sumu 12.000Eur, vnikne daňovníkovi povinnosť podať daňové priznanie.  Zo živnosti sa berie do úvahy čistý príjem t.z. príjem po odrátaní výdavkov na podnikanie, ale pred odrátaním nezdaniteľných položiek na deti napr. Kinderfreibetrag).

Zdaňovanie slovenských dôchodkov v Rakúsku.

Na základe zmluvy zo dňa 12. februára 1979 medzi Československou socialistickou republikou a Rakúskou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia sa penzie a podobné platy vyplácané z dôvodu skoršieho zamestnania osobe, ktorá má bydlisko v niektorom zmluvnom štáte, sa môžu zdaniť iba v tomto štáte (výnimky sa nevzťahujú na bežné dôchodky). To znamená, že slovenské dôchodky sú v Rakúsku vyňaté zo zdanenia. Žiaľ bolo už zopár prípadov zdanenia slovenských dôchodkov v Rakúsku. Takéto prípady je potrebné riešiť odvolaním.

Čitajte tiež:

Daňové informácie

2016-10-14

Zmena v registračných pokladniach

Na základe podnetu rôznych podnikateľských subjektov  sa Ústavný súd vo Viedni zaoberal ústavnosťou nového zákona ohľadom povinnosti zavedenia registračných pokladní.

Ústavný súd potvrdil, že zákon neodporuje ústave a ostáva v platnosti.

Zmenou ale je, že zákon vstupuje do platnosti až od 01. mája 2016  a nie už od 01. Januára 2016, ako to bolo pôvodne uzákonené a do úvahy sa berú príjmy dosiahnuté až od 01. Januára 2016 a nie príjmy dosiahnuté už v kalendárnom roku 2015, ako to bol pôvodne.

Ostatné informácie ohľadom registračných pokladní nájdete tu:

Registračné pokladne

V priebehu júna bude článok doplnený o technické informácie ohľadom fyzického zavedenia pokladní.

 

2016-04-01

Nárok na rodinné prídavky v Rakúsku – koľko je potrebné odpracovať

Častým dôvodom pre nevyplatenie rodinných prídavkov v Rakúsku zo strany finančného úradu je nepravidelné vykonávanie opatrovateľskej činnosti , čo je spravidla  spôsobené častým striedaním pacientov, či už z dôvodu úmrtia pacienta, alebo iných dôvodov.

Názor a postup finančných úradov

Opatrovateľ/ka pracujúca na živnosť, ktorej zomrel pacient/klient(ďalej už len klient), alebo ktorá zmenila klienta  ma nárok na rodinné prídavky iba do konca daného mesiaca, ak nepodpíše novú zmluvu s novým klientom ešte v danom mesiaci, alebo najneskôr  ku prvému dňu nasledujúceho mesiaca.  Finančný úrad nevypláca rodinné prídavky aj  za mesiace, počas ktorých nebola skutočne vykonávaná živnostenská činnosť t.z. ak niekto čaká na nového klienta  jeden a viac mesiacov, nebudú mu vyplatené prídavky za tieto mesiace aj keď mal aktívnu živnosť a platil povinné soc. poistenie.

Tvrdenie finančných úradov  je chybné a takisto aj ich výklad Európskeho nariadenia vo veci vzniku nárokov na rodinné dávky.  Nesprávny postup finančných úradov už potvrdili aj dva nezávislé finančné senáty v Rakúsku (Unabhängiger Finanzsenat-UFS) , ktoré sú druhým stupňom odvolávacieho konania a takisto Rakúsky správny súd(Verwaltungsgerichtshof) vo Viedni.

Skutočný nárok na rodinné prídavky

Nárok na rodinné prídavky žiadateľ nestráca počas celej doby aktívnej živnosti  a to bez ohľadu na to, či má v danom mesiaci, príp. aj počas viacerých mesiacov za sebou nejaký príjem.  Musí sa jednať samozrejme iba o prechodné obdobie, počas ktorého žiadateľ hľadá nového klienta. Toto obdobie nie je ohraničené a môže sa jednať  aj o niekoľko mesiacov za sebou.  Po tomto období sa musí nasledovať opätovný výkon živnostenskej činnosti.

Nárok na rodinné prídavky ostáva zachovaný aj  v prípade nečinnosti zapríčinenej chorobou a materstvom.

POZOR:  výnimkou je obdobie nečinnosti po ktorom je živnosť zrušená, príp. pozastavená. V tomto prípade sa to môže vyhodnotiť, že živnosť ostala aktívna iba za účelom poberania rodinných dávok.

(Neplatí to pri zrušení živnosti po materstve).

Ako riešiť vzniknutú situáciu

Dá s predpokladať, že finančné úrady budú naďalej nevyplácať rodinné prídavky, ak žiadateľ v danom mesiaci nepredloží potvrdenie(Rechnung a pod.), že skutočne v danom mesiaci aj pracoval. Keďže väčšina žiadateľov samozrejme nepozná Európske nariadenia a Rakúsky odvolávací poriadok/Bundesabgabenordnung-BAO  a nevedie riešiť vzniknutú situáciu, rakúske finančné úrady tým ušetria veľké sumy peňazí .

Riešením je odvolanie, voči rozhodnutiu finančného úradu o rodinných prídavkoch podľa lehôt odvolávacieho poriadku.  Na to, aby o odvolaní rozhodoval  nezávislý finančný senát je potrebné písať až dve odvolania. Celý odvolávací proces trvá spravidla niekoľko mesiacov.  Najrýchlejšie rozhodnutie bolo v priebehu 4 mesiacov, najdlhšie trvalo ca. 18 mesiacov.

 

V prípade nejakých otázok ma kontaktujte:

 

Kontakt

 

Príbuzné témy:

Rodinné prídavky

Problém pri otváraní Webovej stránky SVA

Mnohí si už určite všimli nedostupnosť webových stránok SVA der gewerblichen Wirtschaft.  Nedostupnosť sa týka aj stránok štátnej soc. poisťovne (Gebietskrankenkassen), v ktorej su poistený zamestnanci pracujúci v Rakúsku.  Nedostupnosť sa týka iba Slovenska a trvá už viac ako dva mesiace.  Ospravedlňujem sa klientom, že z tohto dôvodu nebolo často možné (ešte stále nie je) riešiť problémy príp.  iné záležitosti zo soc. poisťovňou  kvôli nedostupnosti formulárov, tel. čísel a pod.  Momentálne tento problém ešte trvá.  So správcom webových stránok rakúskej soc. poisťovne už nejaký čas riešim daný problém.  Problém už bol zistený a pracuje sa na jeho odstránení.

---------------

Funkčnosť stránok SVA bola pre Slovensko po dvoch mesiacoch znova obnovena

2014-05-28

Zmeny - daňová reforma 2015/2016

Na tejto stránke uvádzam len zmeny, ktoré sa týkajú priamo zamestnancov a podnikateľov v Rakúsku.

 

Zamestnanci / Podnikatelia

Výška dane od  01.01.2016

Daňové zaťaženie do 31.12.2015

Daňové zaťaženie od. 01.01.2016

Výška príjmu

Výška dane

Výška príjmu

Výška dane

do 11.000 Eur

0

do 11.000 Eur

0

od 11.000 do 25.000 Eur

36,50%

od  11.000 Eur do 18.000 Eur

25%

od 25.000 Eur do 60.000 Eur

43,21%

Od 18.000 Eur do 31.000 Eur

35%

od 60.000 Eur

50%

Od 31.000 Eur do 60.000 Eur

42%

 

 

Od 60.000 Eur do 90.000 Eur

48%

 

 

Od 90.00 Eur 1 milióna Eur

50%

 

 

Od 1 milióna Eur – ohraničené, platí pre roky 2016 až 2020

55%

.

Zmena výšky minimálneho vymeriavacieho základu pre živnostníkov

- podnikatelia

Od 01.01.2015 sa znižuje minimálny vymeriavací základ v zdravotnom poistení pre podnikateľov v Rakúsku zo súčasných 724,02 Eur, čo predstavuje na poistnom sumu vo výške 55,39 Eur mesačne, na vymeriavací základ vo výške 405,98Eur, čo predstavuje na poistnom  sumu 31,05 Eur.  Ročná úspora na poistnom je ca. 292,00 Eur.

POZOR! Táto zmena ale nemý vplyv na výšku poistného u podnikateľov, ktorý podávajú v rakúsku daňové priznanie a ktorým sa odvody vypočítavajú z ich skutočného príjmu.

Presnú výšku odvodov na rok 2016 nájdete TU od januára 2016.

.

Kinderfreibetrag – odpočítateľná daňová položka pre poberateľov rodinných prídavkov

- zamestnanci / podnikatelia

Kinderfreibetrag sa zvyšuje od 01.01.2016 zo súčasných 220,00 na jedno dieťa na sumu vo výške 440,00 Eur. Uplatňuje sa v rámci daňového priznania za daný kalendárny rok. Pri uplatňovaní položky oboma rodičmi si môžu uplatniť obaja sumu vo výške 300eur.

POZOR!  Uplatnenie tejto položky má zmysel len v prípade čistého prímu nad 11.000eur, kedy má význam znížiť základ dane, čím sa zníži aj výška daňovej povinnosti. Pri príjme pod 11.000eur, uplatnenie tejto položky daňovníkovi neprinesie nič, pretože Kinderfreibetrag sa nevypláca ako negatívna daň (ako napr. Alleinerzieherabsetzbetrag, Alleinverdienerabsetzbetrag) a neznižuje ani vymeriavací základ na poistenie.

.

Zmeny v rámci zamestnaneckého pomeru

- zamestnanci

Zamestnanecký príspevok(Arbeitnehmerabsetzbetrag) a príspevok na cestovné (Verkehrsabsetzbetrag)   zohľadňovaný  do 31.12.2015 vo výške 54,00eur event. 291,00 eur za kalendárny rok sa zlučuje od. 01.01.2016 do príspevku na cestovné vo výške 400,00eur za kalendárny rok.

.

Zvýšenie príspevku na cestovanie

- zamestnanci

V prípade nízkopríjmových cezpoľných zamestnancov (Pendler s prímom podliehajúcim daňovej povinnosti max. do výšky 290eur), bol do 31.12.2015 priznaný príspevok vo výške 290,00eur (Pendlerausgleichsbetrag). Od 01.01.2016 im namiesto uvedeného príspevku bude priznaný príspevok na cestovné vo výške 690,00eur. Príjem zamestnanca nesmie prekročiť sumu 12.200,00eur za kal. rok. Pri príjme max. do 13.000,00eur za kal. rok sa postupne znižuje aj príspevok a to až do bežnej výšky príspevku vo výške 400,00eur.

.

Zvýšenie negatívnej dane v rámci sociálneho poistenia

- zamestnanci

Pri nízkopríjmových skupinách (príjem pod hranicou daňovej povinnosti) bola do 31.12.2015 vrátená časť sociálneho poistenia vo výške 10% z odvedeného poistného za kal. rok. max. však do výšky 110,00eur. V prípade súčasného nároku na Pendlerpauschale bolo poukázaných 18% zo soc. Poistenia max. však do výšky 400,00eur.

Od 01.01.2016 majú zamestnanci nárok na preplatenie výdavkov na cestovanie, ubytovanie (Werbungskosten)a soc. odvodov vo výške 50% všetkých výdavkov max. však do sumy 400,00eur. V prípade nároku na Pendlerpauschale sa zvyšuje suma na 500,00eur.

V prípade, že nie je nárok na uplatnenie výdavkov na cestovanie, ubytovanie a pod (Werbungskosten)  zvyšuje sa suma preplateného soc. poistenia 10% na 20% t.z. zo 110,00eur na 220,00eur. V prípade nároku na Pendlerpauschale sa suma zvyšuje z 18% na 36% max. do výšky 450,00eur.

Uplatňovanie životných poistiek a hypoték

-Zamestnanci / podnikatelia

Od 01.01.2016 už nie je možné uplatňovať výdavky na životné poistky, Hypotéky na prestavbu a nadobudnutie domu, bytu (Sonderausgaben), ak boli zmluvy uzatvorené po 01.01.2016. Poistné a splátky úverov uzatvorených pred týmto dátumom je možné uplatňovať max. do roku 2020.  – Uplatňovanie týchto výdavkov malo zmysel len pri príjme prekračujúcom daňovú povinnosť t.z. nad 11.000,00eur.

 

Ďalšie články:

Registračná povinosť - Elektronické registračné pokladne

Opatrovanie a práca v Rakúsku,daňové informácie,sociálne zabezpečenie a zdravotné poistenie v Rakúsku, vrátenie daní z Rakúska

 

 

Hlavné zameranie:

  • Spracovanie slovenských daňových priznaní - príjmy zo zahraničia ďalej

  • Spracovanie rakúskych daňových priznaní pre živnostníkov a zamestnancov ďalej

  • Bezplatné poradenstvo pre živnostníkov a zamestnancov v Rakúsku za podmienok uvedených TU.

  • Spracovanie odvolaní voči nesprávnym rozhodnutiam rakúskych finančných úradov podľa BAO - Bundesabgabenordnung - ďalej
  • Vrátenie daní z Rakúska - pre zamestnancov pracujúcich v Rakúsku - ďalej

 


Podkladom pre všetky články na tomto webe sú aktuálne znenia rakúskych zákonov a oficiálne stránky Finančného úradu-FA a Sociálnej poisťovne pre živnostníkov a podnikateľov-SVS - Sozialversicherung der Selbständigen

 


 

 

Aktualizované články:

NOVÉ - 01.01.2024 - Aktualizácia stránky

01.08.2021 - Dodatočné zmeny v rodinných prídavkoch v Rakúsku pre roky 2020/2021 - Podpora počas Corona-krízy

12.01.2021 - Zmeny štruktúry finančného úradu v Rakúsku od 01.01.2021

12.01.2021 - Zmena v paušálnych výdavkoch podnikateľa v Rakúsku

10.01.2021 - Zmena výšky dane v Rakúsku

10.01.2021 - Je Sachbezug (nepeňažný príjem) príjem podnikateľa v Rakúsku?

03.01.2021 - Zmena výšky daňových bonusov a rodinných prídavkov na rok 2021

03.01.2021 - Výmena daňových informácií v rámci EÚ / zdaňovanie nemocenských dávok, dôchodkov v Rakúsku

03.01.2021 - Zmrazenie daňových čísel v Rakúsku

03.01.2021 - Zmeny poisťovní v Rakúsku

15.01.2019 - Úprava Rodinných prídavkov a bonusov v Rakúsku od 01.01.2019

15.01.2019 - Nový bonus v Rakúsku - Familienbonus PLUS

05.08.2018 - Elektronická komunikácia na Slovensku - daňové priznania

05.08.2018 - Úľava na platení penzijného poistenia v Rakúsku

25.01.2017 - Zdaňuje sa podpora pri dlhodobej chorobe?

12.01.2017 - Rodinné prídavky - ako postupovať s formulármi E411 a E401

12.01.2017 - Rodinné prídavky v Rakúsku - Ako sa vyhnúť problémom

08.01.2017 - Zmeny v nemocenskom pripoistení

24.10.2016 - Kedy vzniká v Rakúsku nárok na prídavky do 25. roka života dieťaťa

14.10.2016 - Zdaňovanie dôchodkov v Rakúsku

01.04.2016 - Najnovšie zmeny- Registračné pokladne v Rakúsku!!!

15.11.2015 - Daňová Reforma 2015/2016 - dôležité zmeny

26.10.2015 - Elektr. registračné pokladne - nová povinnosť pre podnikateľov v Rakúsku

27.05.2014 - Nedostupnosť webových stránok SVA-der gewerblichen Witschaft

20.01.2014 - Najdôležitejšie zmeny v roku 2014

05.03.2013  - Zdaňovanie rodinných prídavkov zo zahraničia

25.01.2013 - Najdôležitejšie zmeny v roku 2013

05.10.2012 - Dôležitá poznámka pre poberateľov dôchodku v Rakúsku/na konci článu penzijné poistenie

05.10.2012 - Nárok na rodinné prídavky v Rakúsku – koľko je potrebné odpracovať

22.12.2011 - Zmeny v rodinných prídavkoch pre rozvedené a slobodné matky - časť 2 !!!

17.11.2011 - Pripoistenie rodinných príslušníkov

16.11.2011 - Ako si uplatniť v SVA preplatenie zdravotných úkonov zaplatených v hotovosti na Slovensku

14.11.2011 - Doplnkové poistenie v nezamestnanosti Nemocenské poistenie

13.11.2011 - Penzijné poistenie v Rakúsku

07.11.2011 - Zmeny v prídavkoch v Rakúsku pre slobodné a rozvedené matky - časť 1 !!!

07.11.2011 - Daňové bonusy

05.11.2011 - E101,E106, Daňové informácie, Bonusy, Spravovanie živnosti

22.10.2011 - Rodinné prídavky

27.10.2010 - Zmeny v roku 2011

17.10.2010 - Problémy s vybavovaním daňových bonusov, rod. prídavkov a iných dávok

30.9.2010 - Právomoci, oprávnenia a povinnosti opatrovateľov v Rakúsku

26.9.2010 - Dávky v materstve - Wochengeld

24.9.2010 - Rodičovský príspevok v Rakúsku - Kinderbetreuungsgeld

13.9.2010 - Daňové bonusy v Rakúsku a na Slovensku

12.9.2010 - Rodinné prídavky a nárok na RP podľa nového nariadenia ES č. 883/2004 a jeho

vykonávacieho nariadenia č. 987/2009

12.9.2010 - zrušená sekcia ,,Vaše otázky a moje odpovede" a nahradená sekciou ,,Vaše postrehy"

5.9.2010 - Uplatňovanie nového nariadenia ES o sociálnom zabezpečení/E101,E106

5.7.2010 - Rodinné prídavky, formuláre na stiahnutie

Registračná povinosť - Elektronické registračné pokladne

V rámci daňovej reformy 2015/2016 (Steuerreformgesetz 2015/2016) vstupuje od 01.05.2016 do platnosti povinnosť  pre všetkých podnikateľov a firmy  v Rakúsku, od určitej hranice ročného obratu a hranice príjmov v hotovosti, viesť si podrobnú evidenciu príjmov a vydávať  potvrdenia o platbách v hotovosti z elektronickej registračnej pokladne.

Povinnosť zaviesť elektronickú registračnú pokladňu vzniká:

  • Pri prekročení ročného obratu 15.000eur
  • Pri prekročení  prímov z platieb v hotovosti  7.500,00eur

Aby vznikla povinnosť zavedenia   elektronickej registračnej pokladne, musia byť prekročené obe hranice, ročný obrat a aj výška príjmov platieb hotovosti .

Ak podnikateľ zistí, že mu počas kalendárneho roka, vznikla povinnosť zavedenia elektronickej registračnej pokladnice, musí  si ju zabezpečiť  do začiatku štvrtého mesiaca nasledujúceho po zistení skutočnosti,  že vznikla povinnosť zavedenia elektronickej registračnej pokladne.

Cena elektronických registračných pokladníc sa pohybuje aj s výbavou od. ca. 400,00eur do ca. 1.000,00eur.

Podpora finančného úradu pri zadovážení si eletr. registr. pokladne je vo výške max. 200,00eur na jednu firmu a uplatniť sa dá v rámci daňového priznania na formulári  E 108c.

Od 01.01.2017 majú firmy a podnikatelia, ktorým  vznikla povinnosť zavedenia registračnej pokladnice, povinnosť zaviesť aj bezpečnostné zariadenie zabraňujúce manipulácií s pokladňou.

Kópiu potvrdenia vytlačeného z elektr. registr. pokladnice musí podnikateľ   či firma uchovávať  nasledujúcich 7 rokov kvôli prípadnej kontrole.

Pôsobnosť zákona:

Na vznik povinnosti  zavedenia elektr. registračnej pokladne (od 01.05.2016) sa berie do úvahy obrat a príjem peňazí v hotovosti  od 01.01.2016  t.z. ak niekto prekročí obe hranice v Júni 2016, má povinnosť zaviesť registračnú pokladňu od 01.Októbra 2016.

Sankcie

Pri nedodržaní povinnosti zavedenia elektronickej registračnej pokladne v zákonnej lehote, môže byť uložená sankcia až do výšky 5.000,00eur.

Výnimky zo zákona

Výnimky sa tykajú iba:

Obchodovania na voľnom priestranstve ako trhy  a pod.   a to max. do obratu 30.000eur

Jednorazové  daňovo zvýhodnené podujatia ako  napr. menšie podujatia typu Feuerwehrfest a pod.

Predajné automaty do sumy 20eur za jednorazový  predaj

Parkovacie automaty

Internetové obchody

Kompletné výnimky sú uvedené v zákone TU.

 

Ako sa vyhnúť  vzniku registračnej povinnosti?

Je potrebné regulovať príjem v  hotovosti počas kalendárneho roka a fakturovať  klientovi  sumy na faktúre na vyplatenie v  hotovosti len do výšky 7.500eur. Zvyšok musí  ísť prevodom. Faktúry by mali byť upravené tak, aby bolo jasné, či boli(alebo budú) peniaze vyplatené prevodom, alebo v hotovosti.

Suma na faktúre môže byť aj rozdelená t.z. časť môže byť vyplatená prevodom a časť v hotovosti.

V prípade, že ste si istý, že Váš príjem v hrubom nepresiahne 15.000eur, môžete peniaze preberať v hotovosti celý rok.

POZOR!!!  Do príjmu je potrebné zahrnúť aj vecné príjmy-Sachbezüge (za beplatnú stravu a ubytovanie), ktoré sa považujú v zmysle zákona za príjem v hotosti (Bargeld).

O prípadných zmenách ohľadom povinnosti zavedenia reg. pokladníc Vás budem informovať v tomto článku

- Článok bol už upravený na základe najnovšieho rozhodnutia Ústavného súdu vo viedni - úprava 01.04.2016 - Čitajte tu.

 

Kompletné informácie nájdete na stránke finančného úradu TU.

 

2016-04-01

Najdôležitejšie zmeny v roku 2014

Nemocenské pripoistenie – Zusatzversicherung in der Krankenversicherung

 

Od 1.1.2014 je už každý poistenec SVA, ktorý ma uzatvorené nemocenské pripoistenie (Zusatzversicherung in der Krankenversicherung) automaticky preradený do nového modelu poistenia z vyššími poistnými sadzbami. Od 1.1.2013 mohol každý dobrovoľne vstúpiť do nového modelu. Od 1.1.2014 platia už len nasledovné poistné platby a vyplácané dávky:

Poistné: 2,5% z aktuálneho mesačného vymeriavacieho základu poistenca v zdr. poistení(Krankenversicherung), pričom minimálne poistenie pre rok 2014 je 28,58 eur mesačne.

Dávky pri chorobe-Krankengeld: 60% z aktuálneho denného vymeriavacieho základu poistenca v zdr. poistení (Krankenversicherung), pričom minimálna denná dávka je vo výške 28,40eur.

Zrušené od 31.12.2013:

Dávky počas pobytu v nemocnici-Taggeld: 80% z aktuálneho denného vymeriavacieho základu poistenca v zdr. poistení (Krankenversicherung). Odteraz sa vypláca aj pri pobyte v nemocnici už len Krankengeld t.z. nižšia percentuálna sadzba, ako doteraz.

Podpora pri dlhodobo pretrvávajúcej chorobe

Naďalej zostáva v platnosti podpora pri dlhodobo pretrvávajúcej chorobe pre samostatne zárobkovo činné osoby (ako aj pre podnikateľov s max. 25 zamestnancami) a to od 43. dňa pracovnej neschopnosti až do 20. týždňa prac. neschopnosti vo výške 28,40 eur denne.

Podpora sa vzťahuje iba na pracovnú neschopnosť zapríčinenú jednou a tou istou chorobou počas celej doby prac. neschopnosti.  Podpora nemá vplyv na riadne nemocenské dávky vyplývajúce z nemocenského pripoistenia.

O podporu je potrebné požiadať do 4 týždňov od vzniku prac. neschopnosti. Potvrdenie od lekára nesmie byť staršie ako dva týždne. Pracovná neschopnosť sa ohlasuje na tlačive Krankenmeldung, ako pri nemocenských dávkach.

Na vznik nároku na túto podporu nie je potrebné nemocenské pripoistenie.

Tí, čo majú uzatvorené nemocenské pripoistenie, získavajú dodatočne automaticky aj túto podporu, popri vyplácaných nemocenských dávkach t.z. napr. 28,40 nem. dávky + 28,40 podpora = 56,80 eur denne.

Wochengeld

Od 1.1.2014 sa zvyšuje Wochengeld na 51,20 Euro denne.

Dôchodkové zabezpečenie SZČO - Selbständigenvorsorge

Od 1.1.2014 sa ruší pre poberateľov rakúskeho dôchodku dôchodkové zabezpečenie SZČO – Selbständigenvorsorge.

Výška poistenia je 1,53% z aktuálneho vymeriavacieho základu v zdr. poistení t.z. min. 8,23eur mesačne v prvých 3 rokoch podnikania resp.  min. 10,55eur mesačne od 4. roku podnikania. Podrobné informácie o tomto poistení nájdete n stránke:  www.opatrovanie-rakusko.sk.

Každý dôchodca bude o ukončení poistenia informovaný  písomne správcovskou spoločnosťou, ktorá spravovala tieto dávky.  Našetrenú sumu si môže dať poistenec previesť do dôchodkového fondu, príp. si ju môže dať vyplatiť, z ktorej mu bude stiahnutá 6% daň.

Možnosť dlhšieho splácania nedoplatkov pre začínajúcich živnostníkov

Začínajúci podnikatelia v Rakúsku platia prvé 3 roky znížené poistenie. Po podaní daňového priznania preto spravidla vznikajú menšie, či väčšie nedoplatky na poistnom. Tieto nedoplatky spláca podnikateľ počas nasledujúceho jedného roka po podaní daňového priznania.  Od 1.1.2014 si môže podnikateľ rozložiť splácanie nedoplatkov, ktoré vzniknú počas prvých troch rokov podnikania, až na 3 roky.

Zdaňovanie rodinných prídavkov zo zahraničia

Vzhľadom na množiace sa problémy pri podávaní daňových priznaní na Slovensku upozorňujem, že rodinné prídavky poberané v Rakúsku sa na Slovensku nezdaňujú a to bezohľadu na to, čo tvrdia niektoré pracovníčky na daňových úradoch pri preberaní daňových priznaní.  Podrobné objasnenie tu bude napísané až po daňovom období. Klientom objasním tento problém telefonicky.

 

2013-03-05

Zmeny v roku 2013

Spomeniem len zmeny, ktoré sa týkajú väčšiny živnostníkov v Rakúsku. Najdôležitejšie zmeny sa týkajú soc. poistenia.

Nemocenské pripoistenie – Zusatzversicherung

V nemocenskom pripoistení došlo k dôležitej zmene.  Poistenci, ktorý si v roku 2013 uzatvoria nemocenské pripoistenie – Zusatzversicherung, musia platiť podstatne vyššie mesačné poistenie ako doteraz. Minimálne mesačné poistenie sa zvyšuje na min. 27,96Eur mesačne (doteraz min. 13,44eur mesačne).  Patrične sa zvyšujú aj nemocenské dávky a to na min. 27,23 eur na deň (doteraz min. 10,76 Eur mesačne). Poistenci, ktorý si uzatvorili pripoistenie ešte v roku 2012 majú možnosť prestúpiť na nové pripoistenie počas roka 2013, prípadne ostať ešte pri starom poistnom a tomu zodpovedajúcim nemocenským dávkam.  Najneskôr však od 1.1.2014 budú všetci poistenci  automatický preradený na nové poistné.

Podpora pri dlhodobo pretrvávajúcej chorobe

Pre samostatne zárobkovo činné osoby (ako aj pre podnikateľov s max. 25 zamestnancami) vzniká pri dlho pretrvávajúcej chorobe nárok na podporu od 43. dňa pracovnej neschopnosti a to až do 20. týždňa prac. neschopnosti vo výške 27,73 eur denne. Podpora sa vzťahuje iba na pracovnú neschopnosť zapríčinenú jednou a tou istou chorobou počas celej doby prac. neschopnosti.  Podpora nemá vplyv na riadne nemocenské dávky vyplývajúce z nemocenského pripoistenia.  Na vznik nároku na podporu nie je potrebné nemocenské pripoistenie.

Zhrnutie:

Kto má nárok na podporu:

Samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré:

  • sú poistené v rámci zdravotného poistenia
  • nemajú žiadneho príp. menej ako 25 zamestnancov
  • udržanie prevádzky príp. príjmu závisí od osobného nasadenia

Dĺžka poberania podpory:  od 43. dňa choroby až do 20. týždňa.

Výška dávky:  27,73 eur denne – nezávisí od výšky príjmu

Žiadosť:

Žiadosť je potrebné podať najneskôr do 4 týždňov od vzniku prac. neschopnosti. Podáva na tlačive KRANKENMELDUNG, ktorý potvrdí ošetrujúci lekár.  Musí sa doručiť do SVA najneskôr do 2 týždňov od jeho vystavenia lekárom.  Pokračovanie choroby sa musí oznámiť  poisťovni každých 14 dní na tlačive krankenmeldung.

Nárok na dávku zaniká, ak sa nedoručí do poisťovne včas.

Penzijné poistenie

V penzijnom poistení sa zvyšuje poistná sadzba o jedno percento zo 17,50% na 18,50%.

Dávka v materstve - Wochengeld

Wochengeld sa zvyšuje z pôvodných 26,97 denne na 50,00eur denne.

 

2013-01-25

Termíny na podanie daňových priznaní za rok 2012

Slovensko

Daňové priznanie za rok 2012 sa musí podať do 02.04.2013. Pri neskoršom podaní daňového priznania bude daňovníkovy uložená pokuta vo výške ca. 33eur. Pri nerešpektovaní výzvy na podanie daňového priznania bude uložená pokuta vo výške ca. 332eur. Bližšie informácie o povinnosti podania daňového priznania na Slovensku čítajte TU.

 

Rakúsko

Daňové priznanie za rok 2012 sa podáva do 30.04.2013. V elektronickej forme do 30.6.2013

Prevádzkovatelia živnosti v Rakúsku, ktorým už bolo pridelené daňové číslo, musia podať daňové priznanie,aj keď ich príjem je pod hranicou 11.000eur.Ak tak neurobia,spravidla budú vyzvaný na jeho podanie v priebehu roka a to po 30.6.2012, kedy končí termín elektronického podavania daňových priznaní.

Pracujúci v Rakúsku, ktorý poberajú rodinné prídavky a majú nárok na daňový bonus ako samoživitelia dieťaťa/detí (týka sa väčšinou rozvedených matiek/otcov z ďeťmi),by mali takisto podať daňové priznanie,aj keď je ich príjem pod hranicou 11.000eur. Daňový bonus bude poukázaný ako negatívna daň daňovníkovi na účet.

Ďalšie informácie o podaní daňového priznania v Rakúsku čítajte TU.

2013-01-18

Zmeny v rodinných prídavkoch pre rozvedené a slobodné matky/otcov - časť 2

V tomto období vydalo Ústredie práce, soc. vecí a rodiny nariadenie, ktoré umožňuje vyplácanie rodinných prídavkov na Slovensku aj pre rozvedené a slobodné matky a otcov, ktorí na základe vykonávanej práce v Rakúsku, či už v závislom pracovnom pomere(zamestnanci) ,alebo na základe živnostenského oprávnenia, podliehajú iba rakúskym právnym predpisom, takže by im mal rakúsky finančný úrad vyplácať rodinné prídavky v plnej výške podľa rakúskeho zákona o rodinných vyrovnávajúcich príspevkoch - Familienlastenausgleichgesetz 1967.  Výšku dávok pozri TU.

Rakúsky finančný úrad však kráti u rozvedených a slobodných matiek a otcov výšku rakúskych rodinných prídavkov o výšku prídavkov na Slovensku na základe uplatňovania rozhodnutia Európskeho súdneho dvora, kde sa berie do úvahy zamestnanie oboch rodičov dieťaťa a nie len rodiča, ktorému bolo dieťa zverené do opatery – presné informácie ohľadom tohto rozhodnutia a postupu vyplácania rod. prídavkov rakúskymi finančnými úradmi nájdete TU – potrebné prečítať.

Riešenie malo priniesť stretnutie oboch zúčastnených strán t.j. rakúskeho Ministerstva financií a slovenského Úradu práce soc. vecí a rodiny. Keďže k tomuto stretnutiu ešte stále nedošlo (rakúsky finančný úrad 2x preložil stretnutie) rozhodol Úrad práce soc. vecí a rodiny, že žiadatelia o rodinné prídavky, ktorým rakúsky finančný úrad krátil rod. prídavky v Rakúsku o výšku rodinných prídavkov na Slovensku na základe uplatňovania už spomenutého rozhodnutia Európskeho súdneho dvora, si môžu požiadať o doplatenie rod. prídavkov na Slovensku. Tie im budú vyplácané ako predbežná dávka rodinných prídavkov, ktorej vrátenie si Úrad práce soc. vecí a rodiny bude, príp. nebude uplatňovať od Rakúska. Záleží to od dohody, ku ktorej dospejú obe zúčastnené strany.

Kde žiadať o doplatenie prídavkov na Slovensku

Poberatelia rodinných prídavkov v Rakúsku, ktorým rakúsky finančný úrad krátil rodinné prídavky na základe spomenutého rozhodnutia Európskeho súdneho dvora si môžu požiadať o doplatenie prídavkov na príslušnej pobočke Úradu práce soc. vecí a rodiny v mieste svojho bydliska, kde im budú spätne doplatené prídavky za obdobie, za ktoré im boli krátené v Rakúsku.

Ďalšie možné problémy

Problémom ešte ostáva zdokladovanie dátumu, kedy bola v žiadosť v Rakúsku podaná, keďže na Slovensku sa môžu vyplácať rodinné prídavky iba 6 mesiacov pozadu. To znamená, že žiadosť musí byť podaná v Rakúsku do 31.6. aby mohli byť na Slovensku doplatené rod. prídavky za celý kalendárny rok. Žiadosť bude samozrejme v Rakúsku zamietnutá s odôvodnením, že sa má podať až po ukončení kalendárneho roka, keďže doplatenie prídavkov - Ausgleichszahlung sa vypláca až po uplynutí kalendárneho roka. Žiadateľ potom musí počkať na doplatenie do konca roka. Problém nastáva vtedy, ak sa žiadosť do konca roka na finančnom úrade stratí - s tým má skúsenosti určite veľa žiadateľov a je potrebné podať novú žiadosť po uplinutí kalendárneho roka. Týmto stráca žiadateľ nárok na doplatenie rodinných prídavkov na Slovensku za prvých 6 mesiacov kalendárneho roka. Ďalším rizikom je zase zmena finančného úradu, kde je potrebné spravidla nanovo požiadať o rodinné prídavky. Mnoho žiadateľov tak asi nebude môcť využiť ústretovosť Ústredia práce, soc. vecí a rodiny, ktoré pristúpilo k tomuto kroku a nebude môcť získať doplatenie rod. prídavkov za celý kalendárny rok, ale len spätne max. za 6 mesiacov od dátumu, ktorý bude na rozhodnutí rakúskeho finančného úradu o priznaní rodinných prídavkov.

Celá situácia je naďalej dosť komplikovaná a ostáva len dúfať, že obe zúčastnené strany čoskoro dospejú k nejakej konečnej dohode.

Príbuzné témy

Zmeny v rodinných prídavkoch  pre rozvedené a slobodné matky/otcov - časť 1

Rodinné prídavky v Rakúsku

 

2011-12-23

Zmeny v prídavkoch v Rakúsku pre rozvedené a slobodné matky/otcov - časť 1

Už niekoľko mesiacov pozastavujú finančné úrady rodinné prídavky  rozvedeným  a slobodným matkám. Dôvodom je uplatňovanie rozhodnutia európskeho súdneho dvora z 26.11.2009 v právnej veci č. C-363/08.

Postup rakúskych finančných úradov:

Pri posudzovaní nároku na rodinné prídavky, ktoré sa uplatňujú na základe Nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady(ES) č. 883/2004 platného od. 1.5.2010 (predtým Nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71) sa posudzuje situácia oboch rodičov dieťaťa. To znamená,  že žiadateľ musí zdokladovať, či je aj rozvedený manžel/ka,  s ktorým dieťa nežije v spoločnej domácnosti,  zárobkovo činný.  V prípade, že je aspoň jeden s rodičov dieťaťa zamestnaný, alebo samostatne zárobkovo činný v mieste bydliska dieťaťa (v našom prípade na Slovensku), je prvotnou krajinou pre priznanie nároku na rodinné prídavky Slovensko.  Rakúsko poskytne dorovnanie rozdielu v prídavkoch podľa kritérií už spomenutých európskych nariadení.  Úrad práce soc. vecí a rodiny na Slovensku  však môže priznať rodinné prídavky iba tomu rodičovi, ktorý ma dieťa súdom zverené do opatery.  Momentálne je táto situácia ťažko riešiteľná.  Rakúska strana trvá na správnosti svojho postupu pri priznávaní nároku na rodinné prídavky a na Slovensku nie je možné, na základe aktuálne platných zákonov,  priznať rodinné prídavky inej osobe ako tej, ktorej je dieťa zverené do opatery.

Ako budú vyplácané prídavky v Rakúsku:

Pokiaľ žiadateľ o rodinné prídavky predloží potvrdenie o tom, že druhý rodič dieťaťa, rozvedený manžel/ka, ktorému dieťa nie je zverené do opatery, pracuje, alebo vykonáva iný druh zárobkovej činnosť napr. ako SZČO, budú mu rodinné prídavky krátené o výšku slovenských prídavkov.

Pokiaľ žiadateľ o rodinné prídavky predloží potvrdenie o tom,  že druhý rodič dieťaťa, rozvedený manžel/ka, ktorému dieťa nie je zverené do opatery, nepracuje a nevykonáva ani  iný druh zárobkovej činnosť napr. ako SZČO, nebudú mu rodinné prídavky krátené o výšku slovenských prídavkov a Rakúsko vyplatí rodinné prídavky v plnej výške.

Pokiaľ žiadateľ o rodinné prídavky nepredloží žiadne potvrdenie o tom, že druhý rodič dieťaťa, rozvedený manžel/ka, ktorému dieťa nie je zverené do opatery, pracuje, alebo nepracuje budú mu rodinné prídavky automaticky krátené o výšku slovenských prídavkov(umožňuje to aktuálne znenie európskeho nariadenia)

V prípade, že finančný úrad bude krátiť rakúske prídavky o výšku prídavkov na Slovensku, pôjde o dorovnanie - Ausgleichzahlung, ktoré sa vypláca iba raz ročne a to za uplynulý kalendárny rok. Finančné úrady však budú pravdepodobne pristupovať k ročnému dorovnávaniu, alebo vyplácaniu prídavkov u väčšiny žiadateľov, pretože je jednoduchšie preveriť rodinnú situáciu poberateľa rodinných prídavkov raz ročne a to spätne za uplynulý kalendárny rok, ako niekoľkokrát za rok. V mnohých prípadoch musel poberateľ vrátiť rodinné prídavky, alebo ich časť, ak ich poberal pravidelne každé dva mesiace a neoznámil včas zmenu rodinnej situácie, alebo zmenu v školskej dochádzke príp. zmeny počas štúdia finančnému úradu, ktoré ovplyvnili nárok na rodinné prídavky v Rakúsku. Problém s pravidelným dvojmesačným vyplácaním rodinných prídavkov by tak nemali mať už len ovdovené matky a otcovia.

Možné riešenie:

Keďže aj tvrdenie rakúskych úradov má určité nedostatky, hlavne pri výklade pojmu ,,rodinný príslušník“ je  možné sa proti postupu rakúskych úradov odvolať.

Slovenská pobočka Solvitu iniciovala stretnutie zástupcov rakúskeho ministerstva financií a slovenského Úradu práce soc. vecí a rodiny. Na stretnutí  by sa mali dohodnúť podmienky postupu, pri priznávaní nároku na rodinné prídavky, ktoré sa uplatňujú na základe európskych nariadení.  Stretnutie by sa malo predbežne uskutočniť do konca kalendárneho roka 2011.

Výklad rozsudku európskeho súdneho dvora C-363/08 z 26.11.2009

Rozvedená osoba, ktorej rodinné prídavky vyplácal príslušný orgán členského štátu (v našom prípade Úrad práce soc. vecí a rodiny na Slovensku) , v ktorom mala bydlisko a v ktorom jej bývalý manžel naďalej žije a pracuje, si zachováva  nárok na tieto prídavky na svoje dieťa pod podmienkou, že dieťa bude uznané za rodinného príslušníka uvedeného bývalého manžela v zmysle európskeho nariadenia, a to ja vtedy, ak opustí tento štát a usadí sa aj s dieťaťom v inom členskom štáte...

Definícia rodinného príslušníka podľa  európskych nariadení určuje, že dieťa sa považuje za rodinného príslušníka podľa právnych predpisov členského štátu, v ktorom má daná osoba bydlisko.

Ak právne predpisy členského štátu považujú osobu za rodinného príslušníka, alebo člena domácnosti iba vtedy, ak daná osoba žije v tej istej domácnosti ako poistenec , táto podmienka sa považuje za splnenú, ak daná osoba je ,,prevažne závislá“ od tejto osoby.

Vysvetlenie:   dieťa nemusí bývať v jednej domácnosti s posudzovanou osobou, ale ak je dieťa ,,prevažne závislé“ na tejto osobe, považuje sa za rodinného príslušníka tejto osoby

- t.z, že sa musí posúdiť, či dieťa, hoci nežije s jedným s rodičov v spoločnej domácnosti, sa podľa vnútroštátnych zákonov považuje za rodinného príslušníka, a pokiaľ nie, či dieťa možno považovať za ,, prevažne závislé“  na tejto osobe.

Keďže slovenské zákony považujú spravidla za rodinného príslušníka osobu žijúcu v spoločnej domácnosti s posudzovanou osobou, posudzuje sa či je dieťa ,,prevažne závislé“  na rodičovi, s ktorým nežije v spoločnej domácnosti.

Pojem ,,prevažne  závislé“ je chápané rakúskymi úradmi v tom zmysle, že osoba, ktorej nebolo dieťa zverené do opatery, je spravidla zaviazaná platiť výživné na dieťa,  na základe čoho je dieťa závislé na tejto osobe.  To či daná osoba aj v skutočnosti platí výživné nie je podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora podstatné.  Podstatná je skutočnosť, či bola danej osobe určená povinnosť platiť výživné.

Keďže Európsky súdny dvor neurčil význam pojmu  ,,prevažne závislé“ , je na posúdenie, či výška výživného určeného súdom je v takej výške, aby dieťa mohlo byť považované za  ,,prevažne závislé“  na rodičovi, s ktorým dieťa nežije v spoločnej domácnosti, keďže obživu dieťaťa a jeho každodenných potrieb zabezpečuje v prevažnej miere rodič, ktorému bolo dieťa zverené do opatery.

Príbuzné Temy:

Zmeny v rodinných prídavkoch pre rozvedené a slobodné matky/otcov - časť 2

Rodinné prídavky v Rakúsku

2011-11-07

Daňové novinky v roku 2010

1.  Uplatnenie si nového bonusu na deti - s platnosťou už za rok 2009

Týmto bonusom si možu znížiť daňové zaťaženie všetci poberatelia rodinných prídavkov v Rakúsku. Sumu vo výške 220eur je možné odrátať si z dane a to za každé dieťa žijúce s daňovníkom v spoločnej domácnosti, na ktoré boli v Rakúsku priznané rodinné prídavky. Vzťahuje sa aj na poberateľov rodinných prídavkov,ktorích deti žijú v inej krajine(v rámci EHS).

2.  Uplatnenie si novej nezdaniteľnej položky za rok 2010

Začiatkom tohto roku bol v parlamente schválený novy zákon, ktorý prináša ďalšie zníženie daní a to spôsobom uplatnenia si nezdaniteľnej  položky pre podnikateľov. Výška nezdaniteľnej položky je 13% z čistého ročného zisku podnikateľa. Je možné si ju uplatniť až do výšky zisku 30.000eur t.z. sumu do výšky 3.900 eur za jedno daňové obdobie.

O túto nezdaniteľnú položku sa pričinila hospodárska komora, ktorá vystupuje ako zástupca podnikateľov v Rakúsku, a ktorej odvádza každý podnikateľ ročné členské známe ako Kammerumlage 1(platitelia dane z obratu), Kammerumlage 2(zamestnávatelia), prip. Grundumlage, ktorá sa týka aj opatrovateľov pracujúcich v Rakúsku na živnosť.

Začiatkom tohto roka, by mal každý podnikateľ dostať žiadosti pre uplatnenie si zníženia preddavkov na daň a zníženia si platieb na sociálne poistenie.

Čo z toho vyplýva pre opatrovateľov.

Keďže opatrovatelia neplatia preddavky na daň kvôli nízkym príjmom, je zbytočné vyplňovať tieto žiadosti a zasielať na SVA a Finanzamt. Túto nezdaniteľnú položku si môžu uplatniť až pri daňovom priznaní za rok 2010 t.j. až v roku 2011. Je možné si ju uplatniť aj v prípade, ak podnikateľ nedosiahne príjmy, ktoré podliehajú zdaneniu, ale uplatnenie tejto položky zníži daňový základ a tým aj vymeriavací základ pre odvody do sociálnej poisťovne.

Podĺa usmernení finančného úradu, bude túto položku automaticky uplatňovať finančný úrad pri vystavovaní rozhodnutia o dani-Einkommensteuerbescheid.

Zákonom určený minimálny vymeriavací základ pre odvody do sociálnej poisťovne (SVA) zostáva samozrejme v pôvodnej výške – neznižuje sa. To znamená, že opatrovatelia z nízkymi príjmami nemajú z toho veľký úžitok.

2011-01-15

Zmeny v roku 2011

Pre rok 2011 boli v sociálnej a daňovej oblasti a takisto v odvodovej povinnosti schválené viaceré zmeny v Rakúsku . Vymenujem tie najpodstatnejšie zmeny, ktoré sa týkajú prevádzkovateľov živností.

Odvody do SVA

Sadzba pre odvody na penzijné poistenie sa zvyšuje na 17,50%. Keďže bol zároveň znížený vymeriavací základ platný pre podnikateľov od 4. roku prevádzkovania živnosti zo sumy 818,30eur na 743,20 eur nedochádza k zvýšeniu poistného,ale dokonca k jeho zníženiu. Poistné v penzijnom poistení je takto od 4. roku poistenia vo výške 130,06eur mesačne a celková výška poistného od 4. roku  je vo výške 199,50eur mesačne.

Zvýšením sadzby na 17,50% sa ale zvyšuje výška odvodov pre prevádzkovateľov živnosti počas prvých 3 rokov na sumu 151,68eur mesačne, čiže kvartálne na sumu 454,54eur.

Finančný úrad

Zmeny od 1.1.2011:

  • Hranica povoleného príjmu plnoletého dieťaťa pre zachovanie nároku na rodinné prídavky, sa zvyšuje z 9.000eur na 10.000eur.
  • Príplatok pre viacdetné rodiny na 3 a každé ďalšie dieťa sa znižuje z 36,40eur na 20eur.
  • Ruší sa vyplácanie rodinných prídavkov v septembri v dvojnásobnej výške a nahradzuje sa príplatkom pre deti vo veku medzi 6-15 rokov vo výške 100eur, ako štartovné do nového školského roka.
  • Ruší sa daňový bonus pre samoživiteľov rodín(Alleinverdiener), ak nie je v rodine žiadne vyživované dieťa. Tento bonus je možné uplatniť už len za rok 2010.

Zmeny od 1.3.2011:

  • Rušia sa rodinné prídavky pre deti v čase 3. mesiace po ukončení strednej školy.
  • Rušia sa rodinné prídavky pre deti medzi 18-21 rokom života, ktoré sú registrované na úrade práce za účelom hľadania si zamestnania. Rodinné prídavky pre deti v čase po ukončení strednej školy a do nástupu na vysokú školu zostávajú zachované.

Zmeny od. 1.6.2011:

  • Znižuje sa veková hranica poberania rodinných prídavkov z 26. na 24.rokov. Do 25. roku života poberajú rodinné prídavky:
  1. Matky príp. tehotné ženy
  2. Osoby vykonávajúce prezenčnú, alebo vojenskú službu príp. túto službu vykonávali.
  3. Značne postihnuté deti, pripravujúce sa na výkon povolania
  4. Študujúci, ktorých riadne štúdium trvá minimálne 10 semestrov
  5. Osoby, ktoré pred začiatkom štúdia vykonávali dobrovoľnú činnosť v nejakej dobrovoľnej organizácii sociálnej starostlivosti.

 

2010-12-27

Informácia k podaniu daňového priznania na Slovensku

V týchto dňoch sa množia sťažnosti,že pracovníčky na daňových úradoch požadujú pri podaní daňového priznania dokladovanie príjmov zo zahraničia,alebo že dokonca odmietnú prevziať daňové priznanie.Táto požiadavka je nad rámec zákona.

Príjmy dosiahnuté zo živnostenskej činnosti z Rakúska nedokladáte pri podávaní daňového priznania na Slovensku žiadnym potvrdením.

 

20.3.2010

NmQ5ZG